Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ruszyła wystawa Grand Press Photo 2023

Facebook

Wystawa ze zdjęciami nagrodzonymi w najbardziej prestiżowym konkursie fotograficznym w Polsce – Grand Press Photo, zawitała do Wrocławia. Do 27 lutego w Magnolia Park można obejrzeć aż 301 niezwykłych kadrów.

/materiały prasowe/Magnolia Park_Grand Press Photo

Co zobaczymy na wystawie Grand Press Photo?

Wystawa składa się z 49 pojedynczych zdjęć, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych. A także 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaży w kategorii Young Poland. Wszystkie zostały zakwalifikowane do finału prestiżowego konkursu Grand Press Photo, który odbył się w maju 2023 roku.

Wśród 300 kadrów przeważają te z wojny w Ukrainie. To m.in. zdjęcia z Iziumu, pogrążonego w ciemnościach Bachmutu, Kijowa czy z Donbasu. Zobaczymy także niezwykłe ujęcia Michała Siarka dla „The New York Times” z ośrodka Natalii Popovej, gdzie trafiały z linii frontu lwy, tygrysy, niedźwiedzie, gady i egzotyczne ptaki porzucone przez właścicieli.

Zdjęciem, które wzbudziło największe uznanie, a które również zobaczymy w Magnolia Park, jest fotografia zrobiona dla „The Washington Post” przez Wojciecha Grzędzińskiego. Jego kadr przedstawiający młodą kobietę wynoszoną przez ukraińskich ratowników ze bombardowanego budynku mieszkalnego otrzymał tytuł Zdjęcia Roku.

Byłem jurorem w wielu konkursach, ale tak dobrych zdjęć z Ukrainy tam nie mieli

– stwierdził podczas obrad jury tegoroczny zwycięzca World Press Photo, Jewhen Małoletka.

Na wystawie zobaczymy także fotoreportaż Damiana Lemańskiego dla „Bloomberga” o pracownikach firmy Wikom, którzy śmieciarkami i szambiarkami przemierzają gminę Korsze i sprzątają ją z odpadów.

Będzie można się również przyjrzeć dokładniej życiu Romów z poznańskiego koczowiska czy życiu Jolanty Muszyńskiej opiekującej się 27-letnią córką cierpiącą z powodu porażenia mózgowego.

Wystawę można oglądać do 27 lutego na placu eventowym, przy wejściu z ul. Legnickiej, w godzinach otwarcia Magnolia Park.

/materiały prasowe/Magnolia Park_Grand Press Photo

Warsztaty dla miłośników fotografii

W ramach wystawy 22 lutego zorganizowane zostaną bezpłatne warsztaty fotograficzne prowadzone przez Pawła Kosickiego, uznanego polskiego fotografa. Warsztaty są bezpłatne, a rejestracja trwa do 12 lutego.

Znajdziecie ją na stronie TUTAJ

Prestiżowy konkurs i najlepsze zdjęcia

Grand Press Photo, organizowany od 2005 roku, jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Uczestnikami są fotoreporterzy pracujący w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych i freelancerzy.

Prace konkursowe oceniają światowej klasy fachowcy. A co roku przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest laureat World Press Photo.  W 2023 roku był to Konstantinos Tsakalidis, grecki fotograf, laureat m.in. World Press Photo (Europe, Single 2022), Picture of the Year, Siena International Photo Awards i Istanbul Photo Awards. Organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.

Wystawa Olgi Wilson

Równolegle z wystawą Grand Press Photo 2023 w Magnolia Park trwa prezentacja prac Olgi Wilson. Artystka stworzyła serię obrazów, które upamiętniają ofiary rosyjskiej agresji w Ukrainie. Prace te były wystawiane m.in. w centrum handlowym Espacio León w Hiszpanii.

/materiały prasowe/Magnolia Park_Grand Press Photo

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj