Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Budowa elektrociepłowni w Siechnicach. Uruchomiono kotłownie

Facebook

Kotłownię szczytowo-rezerwową oddano do użytku w budowanej w podwrocławskich Siechnicach nowej elektrociepłowni – poinformowała w piątek w komunikacie Grupa PGE.

/materiały prasowe/PGE/elektrociepłownia w Siechnicach/

Należący do PGE Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja buduje w Siechnicach nowoczesną elektrociepłownie, która ma zastąpić w 2024 r. jednostkę zasilaną węglem. Nowa elektrociepłownia „Czechnica” będzie się składała z bloku gazowo-parowego, kotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła. Koszt inwestycji to 1 mld 160 mln zł.

W piątek Grupa PGE poinformowała, że w nowobudowanej elektrociepłowni oddano do eksploatacji kotłownię szczytowo-rezerwową.

To istotny etap w przygotowaniach do uruchomienia nowej elektrociepłowni w Siechnicach. Już dziś jest ona gwarantem utrzymania dostaw ciepła w najbliższym sezonie grzewczym

– powiedział prezes zarządu Kogeneracji Dominik Wadecki, cytowany w komunikacie.

W nowej siłowni będą pracować cztery kotły szczytowo-rezerwowe. Ich rolą – jak wskazano –  jest praca w szczycie zapotrzebowania na ciepło, kiedy funkcjonowanie pracującego w podstawie bloku gazowo-parowego jest niewystarczające. Kotły wykorzystywane są również jako rezerwa w przypadku ewentualnych awarii podstawowych urządzeń produkcyjnych.

Uruchomienie kotłowni wymagało wielu żmudnych przygotowań. Wszystkie elementy infrastruktury musiały zostać „wpięte” do systemu rur dostarczających do zakładu gaz oraz wyprowadzających ciepło dla odbiorców. Po pierwszym uruchomieniu każdy z kotłów musiał przejść optymalizację oraz testy układów sterowania i zabezpieczeń. Dopiero po spełnieniu wszystkich niezbędnych kryteriów oraz po wykonaniu ruchu próbnego kotłownia mogła być przekazana do eksploatacji

– podano w komunikacie energetycznej spółki.

Moc cieplna nowej siechnickiej elektrociepłowni osiągnie 315 MWt (dzisiaj 247 MWt), a moc elektryczna 179 MWe (obecnie 100 MWe).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj