Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Szukają firmy, która odnowi linię do Jelcza przez Wojnów i Strachocin

Facebook

Kolejarze szukają firmy, która wyremontuje tory na dodatkowej trasie do Jelcza – używane dziś tylko na odcinku do stacji Wrocław Wojnów. To długo zapowiadana inwestycja mająca być częścią wrocławskiej kolei aglomeracyjnej. Pociągi znacznie przyśpieszą, być może powstaną też nowe przystanki.

PKP Polskie Linie Kolejowe chcą wydać ponad 55 mln złotych. Przetarg, który właśnie rozpisały, dotyczy nie tylko samych robót budowlanych, ale też zaprojektowania całej inwestycji.

Chodzi o remont trasy, która pozwoli dotrzeć pasażerom na Strachocin, Swojczyce i Wojnów, a także do podwrocławskich Chrząstawy, Nadolic i Dobrzykowic. Dzisiaj pociągi kursują po niej tylko w granicach Wrocławia i to z ograniczoną prędkością. Po remoncie cała trasa ma być przejezdna z prędkością nawet do 120 km/h. Projektanci mają też rozważyć powstanie nowych lub przeniesienie istniejących przystanków tak, żeby mieszkańcy mieli do nich bliżej – i chętniej wybierali kolej niż jazdę autem po wiecznie zakorkowanych ulicach na wschodzie Wrocławia. Powstanie też stacja, na której pociągi będą się mijały.

Do inwestycji dołoży się gmina Czernica. Dzięki temu w miejscowościach na jej terenie powstaną parkingi i wiaty rowerowe przy dworcach.

Województwo dolnośląskie chce, pociągi z Jelcza-Laskowic jeździły w kółko. Przez Czernicę, Kotowice, Siechnice, Brochów, Wrocław Główny, Sołtysowice i dalej wyremontowaną linią z powrotem do Jelcza.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023