Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Obwodnica Leśnica już otwarta. Jak przebiega trasa?

Facebook

Od soboty mieszkańcy Wrocławia mogą korzystać z ukończonej obwodnicy osiedla Leśnica. Do dyspozycji kierowców i rowerzystów będzie całkiem nowa, ponad 4-kilometrowa ul. 11 listopada i kompletnie przebudowana ul. Kosmonautów. W ramach inwestycji wybudowano też m.in. 2 km nowych torów tramwajowych i niemal 6 km ścieżek rowerowych i chodników.

/materiały prasowe/Wrocławskie Inwestycje

W nocy z piątku na sobotę 25 listopada otwarto obwodnicę Leśnicy. Kierowcy i rowerzyści będą mogli ominąć zakorkowane osiedle korzystając z nowej ul. 11 listopada i przebudowanej ul. Kosmonautów.

Koszt inwestycji to ponad 181 mln zł. Ponad 134 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej, za które dziękujemy i prosimy o jeszcze, bo Wrocław będzie się rozwijał dalej, a unijne wsparcie jest dla nas bardzo ważne

– powiedział cytowany w komunikacie Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Za tę kwotę zbudowano całkiem nową, 4-kilometrową ul. 11 listopada. W ramach inwestycji powstały też 2 km torów tramwajowych, prawie 6 km dróg rowerowych i chodników, a także ponad kilometr ciągów pieszo-rowerowych. Droga pozwoli na ominięcie zakorkowanej Leśnicy, a także ułatwi dojazd na lotnisko, czy do szpitala im. T. Marciniaka. Inwestycja nabierze jeszcze większego znaczenia, gdy w przyszłości przy ul. Kosmonautów powstanie specjalistyczny szpital.

W pobliżu planowanego szpitala onkologicznego wybudowaliśmy pętlę autobusową oraz nowy przystanek tramwajowy. Docelowo pozwoli on wysiąść lub wsiąść do tramwaju w sąsiedztwie szpitala onkologicznego, który buduje tu marszałek województwa ze środków rządowych. Tak więc szpital zostanie otoczony nową infrastrukturą drogową oraz tramwajową zrealizowaną przez miasto

– powiedział prezydent Jacek Sutryk.

Jak przekazał cytowany w komunikacie prezes Wrocławskich Inwestycji Piotr Paś, ważnym elementem inwestycji był wiadukt na ul. 11 listopada, który „umożliwi bezkolizyjny przejazd nad ruchliwą linią kolejową prowadzącą w kierunku Legnicy”.

To imponująca konstrukcja. Zużyliśmy na nią 4500 metrów sześciennych betonu i 635 ton stali zbrojeniowej. Długość całkowita obiektu wraz ze skrzydłami to 173 metry, długość konstrukcji nośnej to 143 metry. Szerokość obiektu to 23 metry. Znajdzie się tu jezdnia, droga dla rowerów, a także chodnik. W sąsiedztwie wiaduktu są przejścia tunelowe, które pozwolą wygodnie przejść lub przejechać rowerem

– przekazał Piotr Paś.

Ul. Kosmonautów przebudowano. Obecnie droga ma po dwa pasy ruchu, do tego dochodzą osobne pasy do skręcania na skrzyżowaniach. Po obu stronach pojawiły się drogi rowerowe i chodniki. Urzędnicy chwalą się także licznymi nasadzeniami. Przy ul. Kosmonautów posadzono prawie 400 drzew, postawiono na platany klonolistne, klony i jawory.

Są to drzewa o parametrach, jakie rzadko się sadzi. Mają od 30 do 36 cm obwodu, do 9 metrów wysokości i potrafiły ważyć nawet 800 kg. Kolejne nasadzenia na tej ważnej ulicy będziemy prowadzić jeszcze w tym miesiącu po oddaniu do użytku ulicy. Wykonawca będzie w najbliższych tygodniach prowadził jeszcze drobne prace wykończeniowe czy porządkowe wzdłuż inwestycji

– zapowiedział Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

Inwestycja miała niemal dwumiesięczne opóźnienie. Na postęp prac miał wpływ wybuch wojny w Ukrainie i związane z konfliktem duże zmiany cen surowców, głównie betonu i stali.

Łączny koszt dwóch etapów obwodnicy Leśnicy to ponad 380 mln zł, z czego ponad 233 mln zł pochodziły ze środków unijnych.

/materiały prasowe/Wrocławskie Inwestycje

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024